ICAEW.com works better with JavaScript enabled.

Latest council election news

Find out the latest election news in your constituency.

The full election results are now available to download.

2017 election results

Download

Beds, Bucks & Herts

The following candidates will contest the election for one seat on ICAEW Council:

  • Derek Blair
  • Mary Hardy
Birmingham & West Midlands

The following candidates will contest the election for one seat on ICAEW Council:

  • David Pugh
  • Clive Bawden
Croydon and District

At the close of nominations the following candidate was unopposed and therefore elected:

  • Michael Quinlan
Cyprus

At the close of nominations the following candidate was unopposed and therefore elected:

  • George Kourris
East Anglia

The following candidates will contest the election for one seat on ICAEW Council:

  • Rob Millea
  • Andrew Dawson
Europe and Eurasia (excl. Cyprus)

The following candidates will contest the election for two seats on ICAEW Council:

  • Milena Domanova
  • Christopher Naudi
  • Emil Yiannopoulos
  • Julia Kuznetsova
  • Irini Kyriacou
  • Ayoob Rawat
  • Joseph “Joe” Smoczyński
  • David Crackett
  • Christopher Cooke
  • Michelle Fisher
Liverpool

The following candidates will contest the election for one seat on ICAEW Council:

  • Brian Ricketts
  • John Nolan
London & District

The following candidates will contest the election for eight seats on ICAEW Council:

  • Laura Dymott
  • Nathan Steinberg
  • Malcolm Bacchus
  • Howard Gross
  • David McBride
  • Julia Penny
  • Angela Caldara
  • Kathryn Britten
  • Christopher Osborne
Manchester

The following candidates will contest the election for one seat on ICAEW Council:

  • Alan Hyams
  • Paul Benny
North West

The following candidates will contest the election for one seat on ICAEW Council:

  • Christopher Bardin
  • Ian Cherry
  • Emily Trotter
Northern

The following candidates will contest the election for one seat on ICAEW Council:

  • Robert Tindle
  • Robert Barrigan
Nottingham, Derby and Lincoln

The following candidates will contest the election for one seat on ICAEW Council:

  • Jeremy Mumby
  • Simon Gray
South Eastern

The following candidates will contest the election for three seats on ICAEW Council:

  • Susan Smith
  • Heather Cheesman
  • Mark Lumsdon-Taylor
  • Clive Stevens
  • Jennifer Bidnell
  • Anthony Bennewith
South Essex

At the close of nominations the following candidate was unopposed and therefore elected:

  • Paul Rolison
Southern

The following candidates will contest the election for one seat on ICAEW Council:

  • Ashley Milne
  • Ian Davies
Staffs, Salop and Wolverhampton

At the close of nominations the following candidate was unopposed and therefore elected

  • John Cox
Thames Valley

At the close of nominations the following candidate was unopposed and therefore elected:

  • Jeffrey Smith
West of England

At the close of nominations the following candidate was unopposed and therefore elected:

  • Lee Aston
West Yorkshire

At the close of nominations the following candidate was unopposed and therefore elected:

  • Wilma Teviotdale
Oceania

At the close of nominations the following candidate was unopposed and therefore elected:

  • Clare Bewsher
US

The following candidates will contest the election for one seat on ICAEW Council:

  • Simon Bradbury
  • Mark Coles